Čítačka správ

Pozastavenie bohoslužieb sa stalo pre veriacich príležitosťou pre duchovný rast

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 18:09
Aj česká vláda vyhlásila v dôsledku šírenia koronavírusu núdzový stav. V krajine podobne ako na Slovensku zrušili hromadné akcie, medzi nimi aj sväté omše. Kňazi ich vysluhujú súkromne a v pastorácii pokračujú naďalej. Pozastavenie verejných bohoslužieb sa stalo pre niektorých príležitosťou pre duchovný rast.

Popradskí kňazi s mladými pomáhajú s nákupmi pre najzranitelnejších

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 18:05
Farnosti pod Tatrami sa v týchto týždňoch angažujú na sociálnych sieťach či internete a ponúkajú živé prenosy bohoslužieb či modlitieb. Okrem toho sa duchovní otcovia spolu s dobrovoľníkmi rozhodli svoje ruky ponúknuť do služby pre tých najzranitelnejších.

Svetový deň mladých pozývajú mladí zo Európy osláviť  modlitbou  

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 16:35
Koordinátori pre pastoráciu mládeže zo strednej Európy sa rozhodli, že mladých spoja formou celosvetovej modlitby. Oslávia tým 35. svetový deň mladých, ktorý budeme sláviť v nedeľu. Modlitbu naplánovali na sobotu 4. apríla o 19:00 miestneho času. Pre túto príležitosť pripravili aj špeciálnu modlitbu, ktorú môžu mladí využiť.  

Najväčší gospelový open-air festival v strednej Európe preložili o rok

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 16:10
„S ľútosťou musíme oznámiť, že Festival Lumen sa v roku 2020 neuskutoční. Akceptujeme vyhlásenie vlády Slovenskej republiky o zrušení všetkých kultúrnych udalostí na dobu neurčitú a vyhlásenia mesta Trnava o zrušení všetkých verejných udalostí až do konca júna 2020 z dôvodu pretrvávajúcej pandémie COVID-19,“ uviedol riaditeľ festivalu.

Kňaze: Dnes nie je hrdinstvo poznať kňaza a súkromne využívať jeho služby

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 15:45
Ako sa v čase pandémie koronavírusu zmieriť s Bohom? Nie je cirkev nemoderná, prečo napríklad nepovolí napríklad spoveď cez skype? Aj na to sme sa pýtali národného riaditeľa Papežských misijný diel na Slovensku Ivan Kňaze. A ako prežíva súčasný čas? "Je to čas väčšieho ticha," povedal v rozhovore pre TK KBS.

Medzinárodná katolícka charita už myslí na budúce dôsledky pandémie

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 15:40
Generálny sekretár Medzinárodnej katolíckej charity vyjadril obavy, že pandémia by mohla „viesť k stigmatizácii nakazených koronavírusom ako aj k diskriminácii zraniteľných skupín v spoločnosti, ako sú migranti a utečenci“. Organizácia pozorne analyzuje situáciu a zapája svoju sieť do zápasu s touto výzvou.

Katolícke noviny ponúkajú veriacim krátku pobožnosť krížovej cesty

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 15:24
Spolu s Katolíckymi novinami sa môžete pomodliť krátku pobožnosť krížovej cesty v pokoji svojej domácnosti. Ide síce o staršiu modlitbu, ktorú pre Spolok svätého Vojtecha zostavil teológ a prekladateľ liturgických kníh Vincent Malý, jej jednoduché zamyslenia sú však aktuálne a povzbudivé i pre súčasného kresťana.

S Bibliou v ruke prežívajú poslucháči Rádia LUMEN duchovné cvičenia

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 15:05
V poradí už 13. rozhlasové duchovné cvičenia prebiehajú na vlnách katolíckej rozhlasovej stanice. Vedie ich biblista František Trstenský zo Spišskej Kapituly. V Roku Božieho Slova špeciálne ešte vo štvrtok ráno na otváracej svätej omši vyzval poslucháčov, aby používali pri počúvaní vysielania Sväté písmo.

Kňazi, katechéti a rodičia nájdu podporu aj na portáli katechezy.sk

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 14:47
"Portál Katechezy.sk primárne vznikol ako metodická podpora pre kňazov a katechétov na celom Slovensku. V tejto náročnej dobe pandémie koronavírusu je k dispozícii nielen pre nich, ale aj pre rodičov doma, ktorí hľadajú rozličné materiály pre pre domácu prácu a vzdelávanie svojich detí," hovorí tajomník Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo.

Piatková ranná homília: Sedembolestná Panna Mária, učeníčka a Matka

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 14:30
„Dnes nám prospeje zastaviť sa trochu a pomyslieť na bolesti Panny Márie“ a poďakovať jej za to, že prijala pozvanie stať sa Matkou. K tomuto vyzval pápež František v rannej homílii v Dome sv. Marty v piatok 4. apríla. Svätú omšu obetoval za tých, ktorí už teraz myslia na budúcnosť a snažia sa zmierniť dopady pandémie:

Diakon Vadrna: Najväčšia modlitba? Vďačnosť pri objatí svojich detí

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 14:04
Vadrnovci sú obyčajná bratislavská rodina, ktorá pochádza z blízkeho Východu – spod Tatier. Domácnosť tvorí gréckokatolícky diakon Michal, jeho manželka Janka a ic tri dievčatká – najstaršia 13-mesačná Terezka a 9-týždňové dvojičky Hanka a Alžbetka. „A asi štyridsať rôznych rybičiek,“ povedal v rozhovore pre TK KBS.

Farár z Kamenca pod Vtáčnikom dvíha hlavy cez SMS správy

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 13:58
Presne v deň výročia, keď prišiel farár Peter Tkáč do farnosti Kamenec pod Vtáčnikom, slúžil poslednú „normálnu“ svätú omšu. Potom prišlo bolestné zrušenie verejných zhromaždení veriacich, stopka pre každodenné sväté omše so svojimi veriacimi, zákaz všetkých spoločných aktivít s deťmi či dospelými.

Biskup Rábek: Podľa príkladu Márie prežívajme aj tieto netypické dni

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 13:46
"Pripojme sa k Panne Márii a s jej pomocou i podľa jej príkladu prežívajme aj tieto netypické sviatočné dni tak, aby prehĺbili v nás pravdivú vieru v Ježiša Krista, že by sme ho mohli po skončení súčasného ohrozenia aj spoločne oslavovať s touto zrelšou vierou," píše v príhovore ku Kvetnej nedeli Mons. František Rábek, ordinár OZ a OS SR.

Veľkopiatková zbierka pre Svätú zem sa prekladá na 13. september

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 13:33
Zbierka pre Svätú zem, ktorá sa každoročne koná vo všetkých farnostiach sveta na Veľký piatok, bude tohto roku preložená na 13. september, nedeľu pred sviatkom Povýšenia Svätého kríža. Toto rozhodnutie Svätého Otca, ktoré je prejavom jeho solidarity s kresťanmi Svätej zeme, vysvetlil prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri.

Aprílový Rebrík si môžu čitatelia voľne stiahnuť na webe rebrik.sk

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 13:18
V čísle nájdu čitatelia odpovede na mnoho otázok - Prečo sa zahaľujú kríže? V ktoré dni v kostole nehrá organ a nepočuť zvony? Čo je paškál a aké oleje sa svätia na Zelený štvrtok? Ak si chcete sprítomniť udalosti Poslednej večere Pána Ježiša s učeníkmi, poslúži vám vystrihovačka Toto je moje telo v strede Rebríka.

Paulínky ponúkajú e-knihy zo svojej ponuky na stiahnutie zadarmo

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 13:01
"Milí naši čitatelia, každý z nás v toto ťažké obdobie sleduje aktuálne dianie u nás i vo svete. Väčšinou zlé správy sa na nás valia zo všetkých strán. Veľmi si vážime vašej priazne, a preto sme sa rozhodli, že vám spríjemníme chvíle pekným čítaním. Všetky naše e-knihy si teraz môžete od 1. do 14. apríla 2020 stiahnuť zdarma," avizujú paulínky.

Pred Kvetným víkendom poslal mladým video arcibiskup Ján Babjak

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 12:40
Prešovský arcibiskup Ján Bajak sa pravidelne každoročne stretá s mládežou Prešovskej archieparchie vždy na Kvetnú nedeľu. Aj tohto roka bolo plánované stretnutie s mladými, tentokrát toto stretnutie malo hostiť mesto Svidník. Kvôli pandémii sa však stretnutie neuskutoční, a preto arcibiskup Ján prihovára mladým v špeciálnom videu.

Lexmann žiada menovať vyslanca pre náboženskú slobodu vo svete

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 12:21
Europoslankyňa Miriam Lexmann žiada vládu SR zaradiť podporu demokracie a ochranu slobody medzi programové priority v oblasti zahraničnej politiky. Potvrdením tohto kroku má byť aj menovanie osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu vo svete. Uporňuje na to v liste ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Biskup Stolárik: Mám pred duchovným zrakom všetkých veriacich

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 12:05
"Keďže v čase pandémie stále nie je možné priamo sláviť bohoslužby, využívam častú možnosť osobnej adorácie, aby keď nemôžem hovoriť ľuďom o Bohu, chcem veľa a často hovoriť Bohu o ľuďoch. A tak Pánovi hovorím o všetkom, čím žijú ľudia v diecéze, na Slovensku i na svete," hovorí v rozhovore rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Prinášame Liturgiu domácej cirkvi na Kvetnú nedeľu (5. apríla 2020)

TK KBS - Pi, 04/03/2020 - 11:40
Tlačová kancelária KBS prináša Liturgiu "domácej cirkvi" na Kvetnú nedeľu (5. apríla 2020). Pripravil ju bývalý riaditeľ Národného centra pre pastoračnú starostlivosť o rodinu Konferencie biskupov Talianska, kňaz Renzo Benetti, s ktorým spolupracujú aj Saleziáni don Bosca. Liturgiu preložil don Dominik Vinš, SDB; upravil don Marián Valábek, SDB.

Stránky

Subscribe to Rímskokatolícka cirkev, farnosť Dechtice agregátor