TK KBS

Subscribe to kanál správ TK KBS
Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska - spravodajsky server
Aktualizácie: pred 1 hod 29 min

Piata katechéza o modlitbe Otčenáš: Abba, Otče!

pred 4 hod 19 min
Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 16. januára pokračoval v cykle o Modlitbe Pána. Piatej katechéze tohto cyklu dal názov „Abba, Otče!“

Mons. Peter Rusnák: Dobrá politika je v službe pokoja a nádeje

pred 5 hod 43 min
Prezident SR Andrej Kiska v stredu 16. januára 2019, prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. V Prezidentskom paláci v Bratislave sa na tradičnom novoročnom stretnutí zúčastnili aj predstavitelia Rímskokatolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Prinášame plné znenie príhovoru bratislavského gréckokatolíckeho eparchu Mons. Petra Rusnáka.

Fotografie z prijatia predstaviteľov cirkví u prezidenta Andreja Kisku

pred 8 hod 9 min
Prezidentovi sa prihovorili bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel.

Na Svetové dni mládeže do Panamy pricestuje viac ako 200 Slovákov

pred 11 hod 31 min
Na SDM do Panamy pricestuje viac ako 200 Slovákov. Prvé dni strávili v časti Balboa, čaká ich presun na Dni v diecézach. Venuje sa im organizačný tím. Pozrite si, čo zažili doteraz. S kamerou za nimi vyrazil aj štáb Televízie LUX.

Európa by mala robiť viac pre ochranu náboženskej slobody vo svete

pred 11 hod 55 min
Uznesenie požaduje, aby Únia aj naďalej využívala všetky nástroje svojej vonkajšej politiky na ochranu náboženskej slobody ako jedného zo základných ľudských práv a tiež aby posilnila mandát osobitného vyslanca EÚ na podporu slobody náboženského vyznania alebo viery, ktorý dnes zastáva bývalý eurokomisár Ján Figeľ.

V Bratislave oslávili výročie 50 rokov narodenia pre nebo bl. Titusa

pred 12 hod 16 min
Saleziánske stredisko na Miletičovej oslávilo výročie 50 rokov narodenia pre nebo bl. Titusa Zemana v sobotu 12. januára bohatým programom. Slávnostným kazateľom na svätej omši bol bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Pri uvažovaní o osobnosti bl. Titusa rezonovala aj otázka hlasovania o najväčšom Slovákovi.

Pápež povzbudil Pochod za život v Paríži o výhrade vo svedomí lekárov

pred 12 hod 41 min
V Paríži sa v nedeľu 20. januára uskutoční už 13. ročník Pochodu za život. Podľa slov organizátorov, „aj napriek pokusom o banalizáciu potratu, toto gesto predkladá celej občianskej spoločnosti opravdivú vec svedomia“. Pochod má byť „apelom na Francúzov, aby rozhodne hľadeli na prijatie života, a umožnili uplatňovanie výhrady vo svedomí“.

TF v Košiciach pripomenula 400. výročie smrti Košických mučeníkov

pred 12 hod 59 min
Na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku sa v utorok 15. januára 2019 uskutočnila vedecká konferencia pri príležitosti 400 rokov od smrti sv. Košických mučeníkov. V závere konferencie arcibiskup Bernard Bober slávnostne pomenoval a požehnal aulu Teologickej fakulty, ktorá odteraz nesie názov Aula sv. Košických mučeníkov.

Pápež pozdravil celoázijské stretnutie biskupských komisií v Bangkoku

pred 13 hod 35 min
Do metropoly vycestovali z Vatikánu prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Luis Ladaria SJ a pridružený sekretár dikastéria Mons. Augustin Di Noia OP. V posolstve, ktoré odovzdali biskupom, Svätý Otec oceňuje prácu vieroučných komisií biskupských konferencií v rámci Federácie biskupských konferencií Ázie.

Predstavili List pápeža Františka s názvom „Ľudské spoločenstvo“

pred 13 hod 55 min
V utorok 15. januára vo Vatikáne predstavili List pápeža Františka s názvom „Ľudské spoločenstvo“ (Humana communitas) adresovaný predsedovi Pápežskej akadémie pre život Mons. Vincenzovi Pagliovi pri príležitosti 25. výročia založenia akadémie. V Tlačovom stredisku Svätej stolice prezentovali aj tému najbližšieho valného zhromaždenia akadémie.

Svätý Otec potvrdil dekréty v kauzách svätosti žien z 19. a 20. storočia

pred 14 hod 20 min
Potvrdený bol zázrak na príhovor blahoslavenej Margarity Baysovej (1815-1879), švajčiarskej stigmatizovanej laičky z františkánskeho svetského rádu. Margarita Baysová bola krajčírkou a katechétkou, žila v domácnosti so svojimi súrodencami a ich rodinami. Vo veku 35 rokov sa zázračným spôsobom uzdravila z rakoviny tenkého čreva.

Slováci odcestujú z Panama City do diecézy Santiago de Veraguas

Ut, 01/15/2019 - 16:32
Do Panamy postupne pricestovalo viac ako 160 mladých pútnikov zo Slovenska, ktorí sa v najbližších dňoch zúčastnia na tzv. dňoch v diecézach. Zavítajú do diecézy Santiago de Veraguas. Počas dnešného dňa sa k mladým pridal aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mladez a univerzity KBS. 

Prezident Kiska prijme zástupcov cirkví a náboženských spoločností

Ut, 01/15/2019 - 15:30
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska prijme na tradičnom novoročnom stretnutí zástupcov cirkví a náboženských spoločností. Prijatie sa uskutoční v stredu 16. januára 2018 o 11:00 h v Prezidentskom paláci v Bratislave, informovala TK KBS Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Požehnanie priestorov rezortov obrany, vnútra, spravodlivosti a financií

Ut, 01/15/2019 - 14:33
Každoročným zvykom zo strany Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR sa stala ponuka pozvať období Zjavenia Pána od 7. do 11. januára 2019 skrze posvätené ruky biskupa Mons. Františka Rábeka Božie požehnanie pre jemu zverených veriacich z rezortov obrany, vnútra, spravodlivosti a financií.

Predstavia knihu kardinála Kaspera Príručka duchovného ekumenizmu

Ut, 01/15/2019 - 13:38
V utorok 22. januára 2019 o 18:00 h predstavia v Dome Quo Vadis v Bratislave knihu kardinála Waltera Kaspera - Príručka duchovného ekumenizmu. Na prezentáciu pozýva Rada pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecezy. Kniha sa skladá z troch častí, ktoré sa vzťahujú na tri základné oblasti života v spoločenstve viery.

Projekt integrácie Iračanov končí, mnohí sa začlenili do spoločnosti

Ut, 01/15/2019 - 12:34
Slovensko pred tromi rokmi prijalo stoštyridsaťdeväť kresťanov z Iraku, utekajúcich pred takzvaným Islamským štátom. Dnes je trojročný projekt integrácie na konci a mnohí z nich sa začlenili do života našej spoločnosti. Občianske združenie Pokoj a dobro - pomoc utečencom uvádza, že väčšina kresťanov sa vrátila do svojej vlasti.

Pred 110 rokmi zomrel prvý generálny predstavený verbistov Janssen

Ut, 01/15/2019 - 11:34
Uplynulo 110 rokov od úmrtia prvého generálneho predstaveného Spoločnosti Božieho Slova (verbistov) sv. Arnolda Janssena. Narodil sa 5. novembra 1837 v Gochu, v malom mestečku na dolnom Rýne v Nemecku, ako druhé dieťa z desiatich súrodencov. Vyznačoval sa svedomitosťou pri práci a zdedil po rodičoch hlbokú zbožnosť.

V Ríme si pripomenuli päťdesiate výročie smrti bl. Titusa Zemana

Ut, 01/15/2019 - 10:30
V Ríme si pripomenuli 50. výročie smrti blahoslaveného Titusa slávnostnou svätou omšou v Bazilike Božského Srdca. Predsedal jej hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime, spolu s ním koncelebrovali niektorí členovia hlavnej rady, generálny postulátor don Pierluigi Cameroni a asi sto kňazov saleziánov.

Mobilizácia služobníkov a ples pre animátorov a dobrovoľníkov GMC

Ut, 01/15/2019 - 09:30
V dňoch 11. – 13. januára 2019 sa v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli konal víkend Mobilizácie služobníkov. Tému pripravil Patrik Maľarčík, ktorý sa s účastníkmi zamýšľal nad tým, akým „mestom“ môže byť srdce človeka. Poukázal na prístupové cesty vedúce do nášho srdca.

V Prešove bol stolnotenisový turnaj kňazov prešovského protopresbyterátu

Ut, 01/15/2019 - 09:10
V pondelok 14. januára 2019 sa uskutočnil v poradí prvý stolnotenisový turnaj kňazov prešovského protopresbyterátu. V priestoroch farského úradu rímskokatolíckej farnosti Kráľovnej pokoja na Sídlisku III v Prešove sa v stolnotenisovom turnaji zúčastnili siedmi kňazi, z ktorých víťazom sa stal Tomáš Pecuch, správca farnosti Drienov.

Stránky